Avrupa Birliği’nden Dijital Avro Hazırlığı

Avrupa Birliği (AB), dijital avro çıkarmaya yönelik yasal çerçeve hazırladı. Avrupa Komisyonu, dijital avro kullanımına ilişkin düzenleme teklifini açıkladı.

Avrupa Birliği (AB), dijital avro çıkarmaya yönelik yasal çerçeve hazırladı. Avrupa Komisyonu, dijital avro kullanımına ilişkin düzenleme teklifini açıkladı. Buna göre, dijital avro Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından çıkarılan ve halkın kullanımına açık bir merkez bankası dijital para birimi olacak. Dijital avro, nakit avronun dijital bir versiyonu olarak kullanılacak.

Dijital avronun kripto varlıklardan farklı olarak arkasında ECB gibi bir kurum bulunacak ve her bir dijital avro, nakit avro ile aynı şekilde doğrudan ECB tarafından desteklenecek. ECB, dijital avronun güvenilirliğini, değerini, istikrarını ve itibarını korurken, dijital avronun nakit avroya dönüştürülebilir olacağını garanti edecek.

Dijital avro, Avrupa çapında alternatif bir ödeme çözümü sunacak ve kişiler ile işletmeler, mevcut seçeneklere ek olarak dijital avro ile ödeme yapabilecekler. Dijital avro, Avro Bölgesi'nde geniş çapta kabul gören, ucuz, güvenli ve resmi bir para birimi olarak hizmet verecek. Hem kartlar ve uygulamalar gibi mevcut ulusal ve uluslararası ödeme araçlarıyla kullanılabilecek hem de bir cüzdan gibi işlev görebilecek.

Bireyler ve işletmeler, Avro Bölgesi'nde her zaman ve her yerde dijital avro ile ödeme yapabilecekler. İnternet ödemelerinde kullanılabilecekleri gibi internet bağlantısı olmayan yerlerde cihazlar arası ödemeler de mümkün olacak. Dijital avro, mevcut dijital ödeme araçlarıyla aynı düzeyde veri gizliliği sağlayacak ve internet bağlantısı olmadan yapılan ödemelerde kullanıcılar için yüksek derecede gizlilik ve veri koruması sağlayacak.

Dijital ödemelerde kişisel veriler paylaşılmadan yapılabilecek ve AB'deki bankalar ve diğer ödeme hizmeti sağlayıcıları aracılığıyla dijital avroya erişilebilecek.

Dijital avro hizmetlerinin temel olanları bireylere ücretsiz olarak sunulacak. Banka hesabı olmayan kişiler, finansal erişimi artırmak amacıyla postane veya kamu kuruluşlarında hesap açarak dijital avro sahibi olabilecekler.

Avro Bölgesi'ndeki tüm önemli ticari işletmeler, dijital avroyu kabul etmek zorunda olacaklar. Ancak, başlangıçta altyapı maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle küçük satıcılara bir süreliğine istisna uygulanabilir.

Dijital avro, bankaların müşterilerine yenilikçi çözümler sunarken aynı zamanda kurumun parasal egemenliğine de katkı sağlayacak.

Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen dijital avro yasa teklifi, Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin onayına sunulduktan sonra yürürlüğe girecek. Dijital avronun ne zaman çıkarılacağına ilişkin nihai karar ECB tarafından verilecek.

ECB, dijital avro üzerine iki yıl önce başladığı araştırma sürecini ekim ayında tamamlaması bekleniyor. ECB, Avro Bölgesi'nin ulusal merkez bankalarıyla birlikte çalışarak dijital bir avronun piyasaya sürülüp sürülmeyeceği konusunda araştırmalarını sürdürüyor.

 

KAYNAK: https://katkider.com/haber/avrupa-birligi-nden-dijital-avro-hazirligi